• Adres
 • Çorlu/TEKİRDAĞ
 • avrupabaskimerkezi@hotmail.com
 • 0282 654 10 10
 • Hafta İçi - 09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Süblimasyon Nedir?

Süblimasyon baskı çorlu'da terimini anlayabilmek için ilk olarak süblimasyon ifadesini incelemek gerekiyor. Buna göre kelime anlamıyla düşünüldüğünde süblimasyon, ısı uygulanan maddenin katı halden gaz hale geçişi olarak tanımlanabilir.

Diğer bir deyişle süblimasyonda katı madde form değiştirirken aradaki sıvı atlanır ve direkt gaz formuna dönüşür. Süblimasyon tekniği kullanılması baskı işlerinde sıklıkla tercih edilir.

Sistemin kurulum maliyeti, elde edilen baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği gibi faktörler sayesinde süblimasyon baskı, dijital transfer baskı sistemlerinde günümüzün en çok tercih edilen yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Süblimasyon Baskı Ne İşe Yarar?

 

Tişört üzerine süblimasyon baskı

Süblimasyon baskı ile elde edilen baskı formları çok canlı renklere sahip olduğu için tercih edilir. Baskılar, mekanik aşınmaya ya da çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır. İç mekân tasarımlarında bu baskı seçeneği kullanıldığında, baskı yapılan ürünlerde yıllarca yıpranma ya da solma problemi ile karşılaşılmaz. Benzer şekilde kıyafetlere yapılan baskılarda, basılı tekstil ürünleri sorunsuz şekilde yıkanarak defalarca kullanılabilir.

Son yıllarda dış mekân tasarımlarında da süblimasyon baskı tekniğinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu tür tasarımlarda baskı yapılacak ürünler sürekli güneş altında kalacak ise UV dayanımını artırmak amacıyla baskı üzerine lak ya da özel kaplamalar kullanılması önerilir.

Bu baskı tekniği ile metal, ahşap, akrilik, deri, plaket, mouse pad, metal etiket, bardak altlığı, yaka kartı, anahtarlık, fayans, yönlendirme tabelaları gibi ürünlere kolaylıkla baskı yapılabilir.

Süblimasyon Baskı Nasıl Yapılır?

 • Süblimasyon baskısını bir tişört üzerinden açıklamak gerekirse sırasıyla şu işlemler uygulanır:
 • Baskısı yapılacak grafik hazırlanır.
 • Hazırlanan grafiğin çıktısı, özel mürekkep yüklenmiş bir yazıcı ile transfer kağıdına aktarılır.
 • Grafik çıktısı ısı presi ile tişört üzerine yerleştirilir.
 • Yüksek basınç ve sıcaklık (185 °C) ile birlikte 60 saniye preslenir.
 • Transfer kağıdı üzerinde bulunan mürekkep, uygulanan ısı ve sıcaklıkla birlikte sıvı forma geçemeden buharlaşarak gaz haline dönüşür.
 • Gaz formuna dönüşen mürekkebin tişört üzerindeki ipliklere yapışarak tişörtün boyanmasını sağlar.

Süblimasyon baskı yapabilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

1. Bilgisayar ve Baskı Yazılımı

Baskısı yapılacak grafik ya da fotoğraf üzerinde değişiklik yapmak ya da baskısı yapılacak ürünün fiziksel özelliklerine göre baskı tekniğini kişiselleştirmek gerekebilir. Bunun için gelişmiş bir bilgisayar yardımıyla, baskı ve birtakım foto editör yazılımları kullanılarak görsel ayarlamalar yapılmalıdır. Yine çıktı öncesinde görüntünün düz ya da ayna görüntüsüne sahip olması gerekliliği de bu şekilde ayarlanabilir.

2. Süblimasyon Yazıcı

Tişört üzerine süblimasyon baskı

Baskı yapılması istenen ürün çeşidine göre uygun bir yazıcı tercih edilir. Bu tür yazıcılar termal kafa yerine özel bir baskı kafası kullanır. Yazıcının A4 ve A3 boyutlarında baskı vermesi gerekir. A3 baskılar büyük ebatlardaki metal baskısı ya da puzzle baskılarında kullanılır.

A4 baskılar ise diğer ürün baskılarında kullanılan standart teknik için gereklidir. Süblimasyon yazıcısında renk sayısı da önemlidir. Genellikle yazıcılarda 4 renkli olanlar ofis tipi ürünler iken 6 renkli yazıcılar profesyonel baskı merkezlerinde kullanılır. Ayrıca 6 renkli yazıcılar daha kaliteli baskı vermesi ve kullanım ömrü açısından daha çok tercih edilir.

3. Süblimasyon Transfer Kâğıdı

Bu tür baskı kağıtları, baskı yapılacak alana mürekkebin daha kolay uygulanması için özel bir kaplamaya sahiptir. Transfer kâğıdı dışında tercih edilen kağıtlarla yapılan baskılarda sonuç verimsiz olur.

Transfer kağıdı, baskı yapılacak ürün özelliklerine göre değişir. Örneğin, mouse pad gibi ürünlerde mürekkebin çoğunu transfer edebilen tekstil kağıdı tercih edilir. Buna karşın metal gibi yüzeylerde ise sert zemin transfer baskı kağıtları kullanılır. Baskı kalitesinin istenilen seviyede olması için kullanılan transfer kağıdının kalitesi önemli bir kriterdir.

4. Süblimasyon Mürekkebi

Süblimasyon mürekkebi, normal mürekkeplerden farklı su bazlı bir üründür. Kullanılan mürekkebin kalitesi hem baskı sonucu hem de kullanılan yazıcının verimliliği ve ömrü üzerinde etkilidir.

Tercih edilen süblimasyon mürekkepleri yüksek pigment konsantrasyonu içerdiğinden ekonomik baskı modunda dahi kaliteli ve canlı renkler elde edilebilir. Böylece hızlı baskı modlarında bile kaliteli ve stabil baskılar alınır.

5. Baskı Presi

Süblimasyon baskı için en önemli ürünlerden biri de baskı presidir. Basınç ve ısıyı yüzey üzerine eşit olarak dağıtan presler, baskı yapılacak ürün özelliklerine göre çeşitlilik arz eder. Örneğin, düz presler cam, puzzle, yastık kılıfı, masa bayrağı, kolye, ayna, ahşap saat gibi yüzeyler için uygunken cep telefonu kapağı ya da tabak gibi zeminlerde 3D vakum pres kullanılır.

Süblimasyon pres çeşitleri arasında kupa bardak presi, şapka ve pamuklu tekstil ürünü presi, plastik kalemler üzerine baskı yapabilen kalem presler ile top gibi yuvarlak yüzeylerde kullanılan top presler de mevcuttur.

6. Yardımcı Ürünler

 

Şapka üzerine baskı

Süblimasyon baskı öncesi hazırlık, baskı esnası ve sonrasında kullanılan birtakım malzemeler büyük kolaylık sağlayan ürünlerdir. Örneğin, baskı öncesinde transfer kağıdını prese yerleştirdikten sonra kaymasını önlemek için termal bant kullanılabilir. Böylece kâğıdın kayarak hatalı baskı yapılması engellenir.

Bunun yanı sıra baskı sırasında, baskı yapılan ürünün altına ve üzerine koyacağınız teflon bez ise mürekkebin pres tavanına ve silikon ped üzerine bulaşmasını önler. Böylece diğer baskılar için presi her defasında temizlemek zorunda kalmazsınız. Baskı sonrası kullanılan fırın eldiveni ise sıcak prese ürün yerleştirme ya da baskı sonrası ürünü alma aşamasında kişisel yaralanmalar yaşanmasının önüne geçer.

Süblimasyon Baskının Avantajları Nelerdir?

Yüksek kaliteli baskı: Süblimasyon baskı sayesinde fotoğraf kalitesinde baskılar elde edilebilir.

Düşük maliyet: Süblimasyon tekniği, dijital baskı sistemleri arasında en uygun olanıdır. 40×50 ebatlarında bir pres ve uygun bir yazıcı ile hemen baskı yapılmaya başlanabilir.

Dayanıklılık: Süblimasyon baskı yapılmış bir tekstil ürününü yıllarca aynı kalitede kullanabilirsiniz. Yıkama sonucu baskıyı deforme etmek mümkün değildir. Hatta kupa bardak (mug) gibi ürünlere yapılan bu tür baskılar, 3500 yıkamaya kadar dayanıklılık gösterir.

Baskı yapılabilen ürün çeşitliliği: Bu baskı türü, pek çok ürüne baskı yapılabilmesini mümkün hale getirir. Ayna, çakmak, madalya, şapka, saat, akıllı telefon kılıfı, fotoğraf çerçevesi, bayrak, magnet, yaka kartı, puzzle, gece lambası, kolye gibi onlarca farklı ürüne baskı uygulanabilir.

Kalıp kullanma ihtiyacı duyulmaması: Süblimasyon baskı yöntemlerinde diğer baskı türlerinin aksine kalıba ihtiyaç duyulmaz. Böylece sadece bir ürün kişiye özel tasarlanabilirken promosyon baskılarda binlerce adet hazırlanabilir. Bu işlemler için ekstra kalıp maliyeti ortaya çıkmaz.

Promosyon ürünlerinde maliyet avantajı: Çorlu'da Bu baskı tekniği sayesinde pazarlama çalışmalarınızı güçlendirmek adına ihtiyaç duyduğunuz promosyon ürünleriiçin firmanızın logosunu ya da ismini daima görünür kılabilirsiniz.


Whatsapp Destek

Avrupa Baskı Merkezi

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?